Kombinacja norweska

Mimo iż sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością, wśród nich wciąż jest kilka dyscyplin, które pozostają okryte tajemnicą dla większości widzów. Jedną z takich dyscyplin jest niewątpliwie kombinacja norweska. Sport ten należy (wraz z biegami narciarskimi i skokami narciarskimi) do narciarstwa klasycznego.

Kombinacja norweska

Niejako łączy on w sobie dwie wymienione wyżej konkurencje. Zawodnicy wykonują próby na skoczni narciarskiej oraz mają określony dystans do przebycia. Łączna punktacja decyduje o zajętym miejscu. Istnieją oczywiście różne konkurencje w obrębie tej dyscypliny. W roku 2008 dwie konkurencje

  • Gundersen (2 skoki i 15 km biegu)
  • Sprint (1 skok i dystans 7,5 km)

zostały połączone, tak więc teraz zawodnicy wykonują jeden skok, a każdy punkt, który stracą do lidera, owocuje czterema sekundami, które będą musieli odrobić na trasie biegowej. Inaczej jest w biegu masowym, tutaj zaczynamy od dziesięciokilometrowego biegu, a następnie odbywane są dwie serie skoków (z tym, że w drugiej serii występuje już tylko trzydziestu zawodników zajmujących czołowe lokaty).

Różnica między dwoma konkurencjami wyraźna jest także na samej skoczni – w biegu masowym nie ma ocen za styl (poza wyjątkami gdy zawodnik nie wyląduje telemarkiem lub się przewróci), więc decyduje sama odległość.

Rozgrywa się także dwa rodzaje zawodów drużynowych. W czteroosobowej drużynie każdy zawodnik wykonuje jeden skok i przebywa dystans 5 km (tutaj każdy punkt stracony na skoczni to tylko 1,3 sekundy), zaś w dwuosobowym sprincie obaj zawodnicy wykonują po jednym skoku i pokonują trasę o długości 7,5 km.

Zupełną nowością jest tzw. Penalty Race. W tej konkurencji liczy się sektor skoczni, w którym wyląduje zawodnik. Do każdego z sektorów (ustalanych na każdej skoczni indywidualnie) przypisana jest określona liczba karnych rund, które zawodnik będzie musiał pokonać podczas biegu (każda liczy 150 metrów). Ważnym jest, że zawodnik sam będzie wybierał, w który momencie trasy odrobić karę, więc taktyka zaplanowana na wyścig będzie odgrywała dużą rolę. W kombinacji norweskiej rozgrywane są zawody Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Mistrzostw Świata Seniorów i Juniorów, jest ona także dyscypliną olimpijską. Właśnie w tej dyscyplinie Franciszek Gąsienica Groń zdobył pierwszy w historii medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski (w 1956 roku).

Leave a Reply