Igrzyska Olimpijskie w 1998 roku
XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1998 roku odbyły się w japońskim Nagano. W ciągu ponad dwóch tygodni (7-22 lutego) sportowcy z całego świata rywalizowali ze sobą w czternastu dyscyplinach sportowych:
- biegach narciarskich
- narciarstwie alpejskim
- narciarstwie dowolnym
- kombinacji norweskiej
- snowboardzie
- łyżwiarstwie szybkim
- łyżwiarstwie figurowym
- short tracku
- hokeju na lodzie
- saneczkarstwie
- bobsleju
- biathlonie
- curlingu
- skokach narciarskich
W 68 konkurencjach wzięło udział aż 2176 zawodników z 72 reprezentacji narodowych. Na Igrzyskach w Nagano zadebiutował, jako dyscyplina olimpijska, snowboard. Do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich powrócił także curling (tym razem zorganizowano konkurencje dla kobiet i mężczyzn). Po raz pierwszy zorganizowano także kobiece rozgrywki hokeja na lodzie.
Wśród reprezentacji narodowych startujących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy znalazły się reprezentacje Azerbejdżanu, Kenii, Macedonii, Urugwaju i Wenezueli.
Symbole IO w Nagano
Oficjalnym logiem Zimowych Igrzysk Olimpijskich był kwiat, którego płatki symbolizowały sportowców uprawiających określone sporty zimowe. Przypomina on także płatek śniegu lub górski kwiat. Kolorowe, dynamiczne logo z Nagano miało także przywodzić na myśl niezwykłą, pełną entuzjazmu olimpijską atmosferę.
Multimedaliści z Nagano:
- Rosjanka Larisa Lazutina (3 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy w biegach narciarskich)
- Norweg Björn Dählie (3 złote medale i 1 srebrny w biegach narciarskich)
- Austriak Hermann Maier (2 złote medale w narciarstwie alpejskim)
W medalowej klasyfikacji państw trzy pierwsze miejsca należały kolejno do:
- Niemiec
- Norwegii
- Rosji
Herminator!
Przykład niesamowitej siły ducha i odporności dał austriacki narciarz alpejski – Hermann Maier. Podczas jednego ze zjazdów w Nagano, stracił on równowagę i przy prędkości 120 km/h przekoziołkował kilkanaście razy, przeleciał sto metrów, przebił siatkę zabezpieczającą i wylądował głową w śniegu. Widzowie wstrzymali oddech. Tymczasem Maier pozbierał się i dokończył zjazd. W ciągu kolejnych sześciu dni wywalczył dwa złote medale olimpijskie – w supergigancie i gigancie.
Wtedy też wymyślono mu przezwisko „Herminator”.
Najmłodsza złota łyżwiarka solistka
Olimpijskie złoto w łyżwiarstwie figurowym solistek zdobyła piętnastoletnia amerykanka Tara Lipiński. Tym samym została ona najmłodszą w historii mistrzynią olimpijską wśród solistek.