Biegi narciarskie

Jedną z najpopularniejszych dyscyplin wśród sportów zimowych są biegi narciarskie. Ich popularność wynika między innymi z tego, że nie wymagają bardzo dużych nakładów finansowych, ani specjalnie przygotowanych obiektów sportowych. Wystarczą duże, ośnieżone tereny, których nie brakuje w Rosji, Skandynawii, Kanadzie czy Wschodniej Europie. Wraz ze skokami narciarskimi i kombinacją norweską (która jest połączeniem obu dyscyplin), biegi narciarskie tworzą narciarstwo klasyczne.

Biegi narciarskieZasady są bardzo proste: należy wybraną techniką biegową jak najszybciej przebyć określony dystans. Biegi na nartach znane są ludzkości od wieków. Kiedyś były popularnym sposobem przemieszczania się po śniegu, a nawet wykorzystywano je w czasie polowań. Dopiero w połowie wieku XIX stały się one dyscypliną sportową, a nie umiejętnością praktyczną.

Do uprawiania biegu narciarskiego będziemy potrzebować nie tylko nart i kijków (co jest oczywistością), ale także specjalnych wiązań, a także wosków, które odpowiednio dobrane (zależnie od wilgotności, temperatury i twardości śniegu) pozwolą nam zmniejszyć tarcie i osiągać większe prędkości oraz lepszą przyczepność, a co za tym idzie ułatwią panowanie nad nartami.

Techniki w narciarstwie biegowym

Każda z nich charakteryzuje się innymi osiągami oraz specjalnie dedykowanym sprzętem.

  1. Technika klasyczna – na trasie powycinane są równoległe rowki na narty, a zawodnik prowadzi je bez odchylania na boki (poza podbiegami, gdy stosuje się tzw. „jodełkę”), przenosząc ciężar ciała przy każdym kroku na jedną nartę.
  2. Technika dowolna – przypomina ona ruchy wykonywane przez łyżwiarza, gdy zawodnik płynnie przechodzi z jednej narty na drugą ustawiając je pod kątem do kierunku ruchu. Technika dowolna jest z reguły szybsza od techniki klasycznej i łatwiej ją opanować, stąd cieszy się dużą popularnością.
  3. Bieg telemarkiem – wymaga on znacznie odbiegającego od standardowego sprzętu i nie jest wykorzystywany w wyczynowym narciarstwie klasycznym.

 

Zależnie od zawodów i konkretnego wyścigu można stosować jedną lub obie techniki (klasyczną i dowolną). Istnieją także zawody, gdy w połowie dystansu następuje zmiana sprzętu, a co za tym idzie zmiana techniki.

Jeżeli chodzi o międzynarodowe zawody w biegu narciarskim to wyróżnia się:

  • sprint (po 1 km dla pań i panów);
  • bieg na 15 km mężczyzn i 10 km kobiet;
  • bieg pościgowy (w którym zawodników wypuszcza się z linii startu z takimi różnicami, jakie uzyskali w poprzednim biegu) na odpowiednio 30 i 15 km;
  • bieg ze startu wspólnego na 50 km w przypadku mężczyzn i 30 km pań.

Istnieją oczywiście także zawody drużynowe takie jak sprint 2 razy po 1 km oraz sztafeta, w której bierze udział czterech zawodników (4 raz 10 km mężczyzn i 4 razy 5 km kobiet). Biegi narciarskie wykorzystywane są także w biathlonie (który łączy je ze strzelaniem) czy na przykład zimowych biegach na orientację.

 

Leave a Reply