Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku

XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 2006 roku w Turynie we Włoszech. W ciągu ponad dwóch tygodni (10-26 lutego) sportowcy z całego świata rywalizowali ze sobą w piętnastu dyscyplinach sportowych:

• skokach narciarskich

W 84 konkurencjach wzięło udział aż 2508 zawodników z 80 reprezentacji narodowych.

Wśród reprezentacji narodowych startujących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy znalazły się reprezentacje Albanii, Etiopii i Madagaskaru.

turyn 2006

Symbol Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie

Oficjalne logo Igrzysk w Turynie nawiązuje do symbolu miasta – Mole Antonelliana. Kolory – biały i niebieski – symbolizować mają śnieg i niebo.

Maskotkami Igrzysk w Turynie były kula śnieżna – Neve (z włoskiego – śnieg) i bryła lodu – Gliz.

Multimedaliści z Turynu:

• Kanadyjka Cindy Klassen (1 złoty medal, 2 srebrne i 2 brązowe w łyżwiarstwie szybkim)
  • Niemiec Michael Greis (3 złote medale w biathlonie)
  • Koreanka Jin Sun-Yu (3 złote medale w short tracku)

Występ polskiej reprezentacji w Turynie nie należał do najbardziej udanych. Polacy zdobyli tylko dwa medale. Srebro w biathlonie wywalczył Tomasz Sikora, natomiast biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk zdobyłA brąz na dystansie 30km.

W medalowej klasyfikacji państw trzy pierwsze miejsca należały kolejno do Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Austrii.

Bohater Fair Play

W czasie zawodów drużynowych w sprincie techniką klasyczną, kanadyjska biegaczka narciarska, Sara Renner złamała jeden ze swoich kijków. Trener ekipy norweskiej, Bjørnar Håkensmoen oddał Renner swój kijek. Dzięki Håkensmoenowi Kanadyjki dokończyły wyścig i wywalczyły srebrny medal. Norweżki znalazły się poza podium – na czwartym miejscu.

Gest norweskiego trenera stał się symbolem sportowego zachowania. Sara Renner wysłała w Håkensmoenowi, w ramach podziękowania, butelkę wina.