Historia Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Zimowe Igrzyska Olimpijskie to największe święto wszystkich miłośników sportów zimowych. Organizowane są co cztery lata, od roku 1924.

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie zorganizowano w 1924 roku w Chamonix we Francji. W 16 konkurencjach rywalizowało wówczas 16 reprezentacji narodowych, czyli w sumie 250 sportowców. Dla porównania – w ostatnich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver wystartowało 2566 reprezentantów 82 państw. Rywalizowali oni w 86 konkurencjach wchodzących w skład 15 dyscyplin sportowych.

Zaplanowane na lata 1940 i 1944 igrzyska, zostały odwołane ze względu na II wojnę światową.

Pierwsze powojenne Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w szwajcarskim Sankt Moritz.

Bardzo znaczące pod względami politycznymi były także pierwsze igrzyska po upadku komunizmu i zburzeniu Muru Berlińskiego. Odbyły się one we francuskim Albertville w 1992 roku. Do rywalizacji przystąpiły wówczas reprezentacje państw wyłonionych z dawnego bloku radzieckiego oraz zjednoczone Niemcy.

Udział reprezentantów Polski w medalowej historii igrzysk zimowych jest raczej skromny. W całej historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Polacy zdobyli 14 medali, z czego zaledwie 2 złote.

 

Leave a Reply